Lesák skladištní je drobný brouk, který patří mezi běžné škůdce skladovaných potravin. Tento hmyz je známý svou schopností napadat širokou škálu suchých potravinářských produktů, což způsobuje značné škody zejména v potravinářských skladech a domácnostech.
Dospělí jedinci lesáka skladištního měří přibližně 2,5 až 3,5 mm. Tělo je protáhlé a ploché, s tmavě hnědou až černou barvou. Charakteristickým znakem jsou výrazné výběžky (zubce) na okrajích předního štítu (pronotum), které dávají lesáku typický „zubatý“ vzhled. Larvy jsou bělavé, se světle hnědou hlavou, a dorůstají do délky asi 3 mm.
Lesák skladištní je kosmopolitní druh, který je rozšířený po celém světě. Nejčastěji se vyskytuje v potravinářských skladech, pekárnách, mlýnech a domácnostech, kde napadá suché potraviny jako jsou obiloviny, mouka, rýže, ořechy, sušené ovoce, těstoviny a semena. Tento druh je velmi odolný a může přežívat v různých prostředích, což z něj činí obávaného škůdce.
Lesák skladištní je aktivní hlavně v noci, ale může být viděn i přes den, pokud je narušen. Dospělí jedinci a larvy se živí suchými potravinami, které kontaminují výkaly a zbytky mrtvých jedinců. Lesák skladištní je schopen se rychle množit, přičemž samice kladou vajíčka přímo do nebo na povrch potravin. Larvy se po vylíhnutí živí potravinami, dokud se nepřemění v dospělé jedince, což může trvat několik týdnů v závislosti na teplotě a dostupnosti potravy.
Lesák skladištní způsobuje značné škody na skladovaných potravinách, protože nejen že se živí potravinami, ale také je kontaminuje výkaly a zbytky, což činí napadené potraviny neprodejnými a nevhodnými ke konzumaci. Přítomnost tohoto škůdce v domácnostech nebo skladech může vést k velkým ekonomickým ztrátám a vyžaduje často úplnou likvidaci napadených zásob.
Pro minimalizaci rizika napadení lesákem skladištním je důležité uchovávat potraviny v dobře uzavřených nádobách z materiálů, které lesák nedokáže poškodit. Pravidelná kontrola skladovaných potravin a jejich rotace je klíčová pro včasné odhalení škůdců. Pokud je zjištěno napadení, je nutné všechny zasažené produkty okamžitě zlikvidovat a důkladně vyčistit skladovací prostory. Použití insekticidních přípravků může být nezbytné v případě rozsáhlého zamoření. Dále mohou být užitečné feromonové pasti k monitorování přítomnosti lesáků.
Lesák skladištní je velmi odolný a může přežívat v širokém spektru teplot a vlhkosti, což z něj činí obtížně kontrolovatelného škůdce. Tento brouk je často zavlečen do nových prostředí prostřednictvím kontaminovaných potravin, což znamená, že důkladná kontrola a hygiena jsou nezbytné při skladování a manipulaci s potravinami. Lesák skladištní je znám také svou schopností napadat nejen potraviny, ale i jiné organické materiály, což ještě zvyšuje riziko jeho šíření. Pro více informací o prevenci a opatřeních proti tomuto škůdci se podívejte na naše stránky o dezinsekci.
Barbora Cirhanová
Havanská 450/4
170 00 Praha 7
IČO: 07685335
Jsme členy Sdružení pracovníků dezinfekce, dezinsekce, deratizace ČR, z.s.